Center za slovenščino kot drugi in tuji jezik,
ki deluje v okviru
Oddelka za slovenistiko Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani,
letos prireja
61. SEMINAR SLOVENSKEGA JEZIKA, LITERATURE IN KULTURE
z naslovno temo
Trst v slovenskem jeziku, literaturi in kulturi
(7.–18. 7. 2025)
Seminar je tradicionalna prireditev, ki vsako leto v juliju na Filozofski fakulteti v Ljubljani združi množico udeležencev z vseh koncev sveta v skupnem prizadevanju pridobiti čim več znanja o slovenskem jeziku, literaturi in kulturi ter spoznati in občutiti slovensko aktualno življenje in dogajanje. Letos se bo na prireditvi zbralo 109 udeležencev iz 26 držav – študenti in univerzitetni profesorji slovenščine, slavisti in drugi znanstveni delavci, prevajalci ter zaposleni v šolstvu in kulturi iz slovenskega zamejstva.
V ponedeljek, 7. julija, ob 20. uri bomo seminar slovesno odprli v Cukrarni (Poljanski nasip 40, Ljubljana). Seminariste in druge goste iz Slovenije in tujine bodo pozdravili rektor Univerze v Ljubljani prof. dr. Gregor Majdič, dekanja Filozofske fakultete prof. dr. Mojca Schlamberger Brezar, podžupan Mestne občine Ljubljana gospod Dejan Crnek, državni sekretar na Ministrstvu za visoko šolstvo, znanost in inovacije Urban Kodrič, predstojnik Oddelka za slovenistiko prof. dr. Hotimir Tivadar, predstojnica Centra za slovenščino kot drugi in tuji jezik prof. dr. Alojzija Zupan Sosič in predsednica 61. seminarja prof. dr. Urška Perenič, ki bo prireditev povezovala skupaj z organizatorjem 61. seminarja doc. dr. Damjanom Huberjem, vmes pa bomo prisluhnili glasbenemu nastopu kitarista Marka Ferija. Na slovesnosti bomo četrtič podelili Toporišičevo priznanje, ki ga bo za izkazano večdesetletno sodelovanje in krepitev sodelovanja med ustanovami oz. posamezniki na področju slovenistike prejela Marta Pirnat Greenberg, zaslužna predavateljica na Univerzi v Kansasu v Združenih državah Amerike.
Strokovni del programa seminarja poleg jezikovnega pouka s konverzacijami in fonetičnimi vajami sestavlja tudi 12 predavanj o slovenskem jeziku, literaturi in kulturi na temo Trst v slovenskem jeziku, literaturi in kulturi. Predavanja so javna in odprta za vse, ki jih tematika zanima, potekajo pa v predavalnici 34 na Filozofski fakulteti v Ljubljani (Aškerčeva 2):
- Torek, 8. 7., 14.00–14.45, Andreja Žele, Rada Lečič: Slovenščina v Trstu: Opis sodobne jezikovne krajine
- Torek, 8. 7., 14.45–15.30, Miran Košuta: Primož Trubar v Trstu nekoč in danes
- Sreda, 9. 7., 14.00–14.45, Matej Šekli, Nina Pahor, Marko Snoj: Krajevna imena na Tržaškem
- Sreda, 9. 7., 14.45–15.30, Igor Grdina: Zgodovina in literarna klasika tržaških »predmejcev«
- Četrtek, 10. 7., 14.00–14.45, Borut Klabjan, Gorazd Bajc: Narodni dom v Trstu
- Četrtek, 10. 7., 14.45–15.30, Ferdinand Šerbelj: Utrinki iz preteklosti zgodnjega Trsta ob pomoči svetih zavetnikov: Skica češčenja tržaških nebeških priprošnjikov
- Ponedeljek, 14. 7., 14.00–14.45, Urška Perenič: Boris Pahor (1913–2022): Veliko srce v mestu v zalivu
- Ponedeljek, 14. 7., 14.45–15.15, Marco Dorigo: Naša je pravica! Kaj nam spomeniki, napisi in stavbe povedo o vprašanju javnega prostora na Tržaškem po letu 1945
- Sreda, 16. 7., 14.00–14.45, Ana Toroš: Pesniška prepletanja od Trsta do Benečije
- Sreda, 16. 7., 14.45–15.30, Ravel Kodrič: Srečko Kosovel, Vladimir Martelanc in tržaška veja Mednarodnega proletkulta 1922–1923
- Četrtek, 17. 7., 14.00–14.30, Mia Hočevar: Trst kot izhodišče in navdih v literarnem delovanju Marice Nadlišek Bartol
- Četrtek, 17. 7., 14.30–15.00, Urh Ferlež: Tržaško (literarno) življenje Ludvika Oblaka in Zorka Simčiča
Vsa predavanja so objavljena na spletni strani prireditve in v seminarski monografiji, ki bo natisnjena ob začetku seminarja, 7. julija, ter bodo pozneje na voljo tudi na spletnem portalu Videolectures.
Popoldansko-večerni spremljevalni program letos vključuje glasbeni nastop kitarista Marka Ferija v okviru slovesnosti ob začetku seminarja, vodene oglede Ljubljane in stalne razstave v Narodni galeriji, ogled slovenskega filma Pa tako lep dan je bil ter gledališke predstave Jata in pogovor z ustvarjalci predstave v Slovenskem mladinskem gledališču, glasbeno delavnico Tolkalni krog z akademskim tolkalcem Francijem Krevhom, pohod na Šmarno goro, glasbeni večer z DJ-jem in karaokami, celodnevno ekskurzijo v Škocjanske jame in Trst ter popoldansko ekskurzijo na Muljavo in v Novo mesto.
Seminaristi se prireditve udeležujejo s pomočjo štipendij, ki jih tujim državam podeljuje Republika Slovenija v okviru meddržavnih pogodb in sporazumov (Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije RS) ter slovenskim zamejskim organizacijam (Urad Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu). Poleg obeh ministrstev sta k izvedbi letošnje prireditve pripomogli še Mestna občina Ljubljana in Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani.
Predsednica 61. seminarja slovenskega jezika, literature in kulture je prof. dr. Urška Perenič, organizatorja prireditve sta doc. dr. Damjan Huber, ki je tudi vodja lektorjev oz. učiteljev, in Brigita Zahirović, tehnična urednica seminarskih publikacij pa mag. Mateja Lutar.
Kontakt:
doc. dr. Damjan Huber, [email protected], 041 341 830
Povezave:
- spletna stran: 61. SSJLK
- seminarski PROGRAM
- SODELAVKE IN SODELAVCI
- MONOGRAFIJA
- SPREMLJEVALNI PROGRAM
- PLAKAT 1 in PLAKAT 2