Starejši mediji slovenske književnosti: Rokopisi in tiski (PROGRAM)

OBDOBJA 37

15.–16. 11. 2018
Ljubljana, stavba Univerze v Ljubljani (glavni vhod)
Kongresni trg 12, 1. nadstropje

Program 37. simpozija Obdobja – PDF

Plakat 37. simpozija Obdobja – PDF

Zbornik 37. simpozija Obdobja

 

ČETRTEK, 15. 11. 2018


8.00–9.00 Registracija udeležencev (hodnik pred Zbornično dvorano)

9.00–10.00 Slovesni začetek simpozija (Zbornična dvorana)
                         Pozdravni nagovori
                         Glasbeni nastop Boštjana Narata


10.00–10.20 Odmor (Mala sejna soba)


PLENARNI PREDAVANJI (Zbornična dvorana)

Vodita Urška Perenič in Aleksander Bjelčevič

10.20 Gregor Schwering, Bochum, Nemčija
Schreiben / Lesen im Café (mit Walter Benjamin): Anmerkungen zur »Straßentauglichkeit« der Literatur um 1900

11.00 Marija Klobčar, Ljubljana, Slovenija
»O poslušajte eno grozovitno zgodbo«: pesemski letaki z osupljivimi novicami

11.40–12.00       Diskusija


12.00–13.00 Kosilo (Mala sejna soba)


PREDAVANJA (Zbornična dvorana)

Vodi Aleksander Bjelčevič

13.00 Miran Hladnik, Ljubljana, Slovenija
Kolportažni roman na Slovenskem

13.20 Urška Perenič, Ljubljana, Slovenija
Beatin dnevnik Luize Pesjak: medialni vidiki

13.40 Martina Potisk, Ruše, Slovenija
Slovenska umetniška razglednica s preloma 19. stoletja in njena literarna intenca

14.00 Barbara Pregelj, Nova Gorica, Slovenija
Leteči verzi: letaki v starejši slovenski in španski književnosti

14.20–14.50 Diskusija


14.50–15.20 Odmor (Mala sejna soba)


PREDAVANJA (Zbornična dvorana)

Vodi Miran Hladnik

15.20 Matija Ogrin, Ljubljana, Slovenija
Rokopis kot preoddaja slovenske tiskane knjige: primer Črnovrškega rokopisa

15.40 Marjeta Pisk, Ljubljana, Slovenija
Zbirke »mrtvečih pesmi«: iz rokopisnih v tiskane zbirke ali obratno?

16.00 Barbara Peklar, Novo mesto, Slovenija
Vera icon: vprašanje medija in mimesis

16.20–16.40 Diskusija

16.40 Pavle Jović, Beograd, Srbija
Evropski protestanti o začetkih slovenskega slovstva v 19. stoletju

17.00 Katarina Jaklitsch Jakše, Ljubljana, Slovenija
Pregled tiskanega gradiva frančiškanske knjižnice v Novem mestu v 19. stoletju

17.20 Marko Ljubešić, Pulj, Hrvaška
Stariji mediji u suvremenoj nastavi materinskoga jezika

17.40 Milena Mileva Blažić, Ljubljana, Slovenija
Kosovelov rokopisni prevod Andersenovih pravljic

18.00–18.30 Diskusija


19.00–19.30 Ogled rokopisne zapuščine Ivana Cankarja
                           (Rokopisni oddelek, Narodna in univerzitetna knjižnica, Turjaška ulica 1, Ljubljana)

19.30–20.30 Pogostitev
                           (Kavarna NUK, Narodna in univerzitetna knjižnica, Turjaška ulica 1, Ljubljana)


PETEK, 16. 11. 2018

PREDAVANJA (Zbornična dvorana)

Vodi Matija Ogrin

9.00 Marija Stanonik, Ljubljana, Slovenija
Dijaška rokopisna glasila iz NUK 1861–1960

9.20 Tone Smolej, Ljubljana, Slovenija
Rokopis najstarejšega doktorata v slovenščini

9.40 Monika Deželak Trojar, Ljubljana, Slovenija
Vloga perioh ali sinops za rekonstrukcijo dramske ustvarjalnosti ljubljanskih jezuitov v zgodnjem novem veku

10.00–10.20 Diskusija

10.20 Namita Subiotto, Ljubljana, Slovenija
Prevajalski in leksikografski podvig Štefana Kociančiča na relaciji makedonščina-slovenščina

10.40 Matej Hriberšek, Ljubljana, Slovenija
Rokopis frančiškanske kronike Mavra Fajdige (1777)

11.00 Maja Šabec, Ljubljana, Slovenija
Španska pisma Marka Antona Kappusa

11.20–11.40 Diskusija


11.40–12.30 Kosilo (Mala sejna soba)


PREDAVANJA (Zbornična dvorana)

Vodi Marijan Rupert

12.30 Peter Scherber, Dunaj, Avstrija
Cankarjeva pisma v kontekstu njegovega celotnega opusa: nove oblike in možnosti elektronskih edicij pisem

12.50 Zarja Frančiška Gošnik, Velenje, Slovenija
Zapuščina Ane Lušin in njena korespondenca s Cankarjem

13.10 Dragica Haramija, Janja Batič, Maribor, Slovenija
Cankar v stripu: Hlapci

13.30–13.50 Diskusija

13.50 Mojca Smolej, Ljubljana, Slovenija
Od rokopisa do Zbranih del: kompozicija odstavkov pri Ivanu Cankarju

14.10 Irena Avsenik Nabergoj, Ljubljana, Nova Gorica, Slovenija
Glasbeni tiski in rokopisi na literarna besedila Ivana Cankarja: povest Hlapec Jernej in njegova pravica v uglasbitvi Karola Pahorja

14.30–14.45 Diskusija


14.45–15.15 Odmor (Mala sejna soba)


PREDAVANJA (Zbornična dvorana)

Vodita Urška Perenič in Aleksander Bjelčevič

15.15 Herta Maurer-Lausegger, Celovec, Avstrija
Avtografi ljudskih iger Andreja Schusterja – Drabosnjaka, eniga pavra v Korotane

15.35 Teodor Domej, Celovec, Avstrija
Paradoks jezikovne politike v obdobju razsvetljenega absolutizma ob primeru prevajanja patentov v slovenščino

15.55 Vinko Skitek, Maribor, Slovenija
Oznanilne knjige župnij v 19. stoletju na območju jugovzhodne Koroške

16.15–16.35 Diskusija

16.35 Irena Orel, Ljubljana, Slovenija
Jezikovne spremembe v izdajah prve slovenske posvetne pesniške zbirke Valentina Vodnika (1806) in prve povesti Janeza Ciglerja (1836) v 19. stoletju

16.55 Metod Čepar, Ljubljana, Slovenija
Sklanjatev samostalnikov v delu Adama Bohoriča Otrozhia tabla iz leta 1580

17.15 Petra Černe Oven, Ljubljana, Slovenija
Nove črke za novo dobo: univerzalna abeceda Jožefa Poklukarja

17.35–17.55 Diskusija


18.40 Zaključek simpozija (Zbornična dvorana in Mala sejna soba)


Splošne informacije

  • VEČ O SPREMLJEVALNEM PROGRAMU

    ČETRTEK, 15. 11. 2018


    9.00–10.00 Slovesni začetek simpozija

    Zbornična dvorana, Univerza v Ljubljani, Kongresni trg 12, Ljubljana.

    Pozdravni nagovori

    Glasbeni nastop Boštjana Narata

    Boštjan Narat je filozof, glasbenik, esejist, kantavtor ter avtor in izvajalec scenske glasbe. S skupino Katalena, ki jo je ustanovil leta 2001, je izdal sedem studijskih albumov. Leta 2010 je izdal kantavtorski prvenec Strah je odveč, v sodelovanju z Matevžem Kolencem, Polono Janežič, Jeleno Ždrale in Blažem Celarcem je izdal svojo drugo kantavtorsko ploščo Konec sveta vedno pride nenapovedano (2012), v sodelovanju z Neco Falk pa je soustvaril in izdal album Od daleč (2014). Za svoje glasbeno in siceršnje umetniško delovanje je bil leta 2013 nominiran za Župančičevo nagrado. Piše in objavlja v strokovnih in literarnih revijah, med letoma 2009 in 2014 je oblikoval in vodil cikel pogovorov Filozofiranje v Varieteju v ljubljanski kavarni Union, od leta 2012 je voditelj in avtor TV-oddaje Panoptikum, leta 2014 je vodil tudi oddajo Odprta knjiga na RTV Slovenija. Za zbirko esejev Partíja je bil nominiran za Rožančevo nagrado 2014, letos pa je izdal svojo drugo zbirko esejev Podaja v prazno.

    Na odprtju 37. simpozija Obdobja bo zaigral in zapel pesmi Ženske, ki ljubijo pse, Tisti, ki zna, in ona, ki ve, Kako končati to pesem? in Strah je odveč.


    19.00–19.30 Ogled rokopisne zapuščine Ivana Cankarja

    Rokopisni oddelek, Narodna in univerzitetna knjižnica, Turjaška ulica 1, Ljubljana.

    Ob 18.45 odhod izpred stavbe Univerze v Ljubljani, Kongresni trg 12. Potrebna je prijava ob prihodu na simpozij (za referente sta ogled zbirke in pogostitev brezplačna oz. vključena v kotizacijo).

    Iz izjemno bogate zapuščine si bomo ogledali pisma Ivana Cankarja sodobnikom, osebne dokumente, pisateljeve beležnice, zapise predavanj, rokopise izbranih del ter najnovejšo donacijo Cankarjevega gradiva, ki jo je NUK prejel v letošnjem Cankarjevem letu.

    19.30–20.30 Pogostitev

    Kavarna NUK, Narodna in univerzitetna knjižnica, Turjaška ulica 1, Ljubljana.

  • Organizatorji

    Predsednika simpozija

    izr. prof. dr. Urška Perenič
    Univerza v Ljubljani, Filozofska fakulteta
    E: urska.perenic@ff.uni-lj.si

    izr. prof. dr. Aleksander Bjelčevič
    Univerza v Ljubljani, Filozofska fakulteta
    E: aleksander.bjelcevic@ff.uni-lj.si

    Organizacija simpozija

    dr. Damjan Huber, dr. Mojca Nidorfer Šiškovič
    E: simpozij@ff.uni-lj.si
    T: 00386 1 241 86 76

    Tehnična urednika publikacij simpozija

    Matej Klemen, mag. Mateja Lutar
    E: matej.klemen@ff.uni-lj.si, mateja.lutar@ff.uni-lj.si

  • Programski odbor

    • Prof. dr. Kozma Ahačič, ZRC SAZU, Inštitut za slovenski jezik Frana Ramovša
    • Prof. dr. Matjaž Birk, Univerza v Mariboru, Filozofska fakulteta
    • Prof. dr. Aleksander Bjelčevič, Univerza v Ljubljani, Filozofska fakulteta
    • Prof. ddr. Nataša Golob, Univerza v Ljubljani, Filozofska fakulteta
    • Prof. dr. Miran Hladnik, Univerza v Ljubljani, Filozofska fakulteta
    • Prof. dr. Marko Juvan, ZRC SAZU, Inštitut za slovensko literaturo in literarne vede; Univerza v Ljubljani, Filozofska fakulteta
    • Prof. dr. Andreas Leben, Univerza Karla in Franca v Gradcu, Inštitut za slavistiko
    • Doc. dr. Matija Ogrin, ZRC SAZU, Inštitut za slovensko literaturo in literarne vede
    • Prof. dr. Irena Orel, Univerza v Ljubljani, Filozofska fakulteta
    • Prof. dr. Urška Perenič, Univerza v Ljubljani, Filozofska fakulteta
    • Mag. Marijan Rupert, Narodna in univerzitetna knjižnica, Rokopisni oddelek
    • Prof. dr. Gebhard Rusch, Univerza v Siegnu, Inštitut za medijske raziskave
    • Dr. Gregor Schwering, Porurska univerza v Bochumu, Filološka fakulteta
    • Prof. dr. Marko Stabej, Univerza v Ljubljani, Filozofska fakulteta
    • Prof. dr. Željko Uvanović, Vseučilišče J. J. Strossmayerja v Osijeku, Filozofska fakulteta
  • Simpozij Obdobja sta finančno podprla Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport RS ter Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani.

     

Z brskanjem po tej strani, se strinjate z uporabo piškotkov. Več informacij

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close